Přihlášení Přihlášení přes Facebook Registrace

V džínách do Národního?!

Pokud jste někdy byli v Mahenově divadle v Brně, určitě si vzpomenete na jeho okouzlující a nezapomenutelné prostory. Pokud jste tam nebyli, je velmi snadné vám je nastínit. Představte si sametová sedadla, obrovský křišťálový lustr, malby na klenutém stropě, červené koberce... To vše v budově z druhé poloviny 19. století. Honosnou výzdobu a majestátní atmosféru divadla podtrhuje také fakt, že bylo (jako jedno z prvních v Evropě!) v roce 1882 elektrifikováno pařížskou společností Électrique Edison. Jak už název napovídá, v čele tohoto projektu na žádost rakouských úřadů stál sám Thomas Alva Edison. Jedna z historických Edisonových žárovek je umístěna v měděné pamětní shránce u vstupu do šaten, kde si o elektrifikaci divadla můžete přečíst více. Toto původně Německé městské divadlo je dnes jedním z nejnavštěvovanějších divadel v České republice. A jeho činoherní scéna rozhodně za návštěvu stojí. 

A teď si představte, že do takového divadla nadnárodního významu napochoduje bez známky studu divák v džínách, tričku s barevnými nápisy a šusťákové bundě. Tohle si snad tak vážená instituce jako je Národní divadlo Brno nezaslouží. Tento pán sklidil udivené pohledy ostatních návštěvníků a především několik nevybíravých poznámek na svou adresu od uvaděček. Za sebe musím říci, že všekerá kritika na adresu onoho pána byla naprosto oprávněná. Na druhou stranu nebyl tento pán jediný "džínový strašák" ve foyer. Viděla jsem také slečnu v kožené bundě a krátké manšestrové sukni, která se sice dobře hodí na procházku v parku nebo na sraz s kamarádkou, ale do divadla je jako pěst na oko. Ale proč se o tak bezvýznamné záležitosti zmiňuji?

 

Pokud jste pravidelnými návštěvníky divadel a společnských akcí, pravděpodobně máte ve skříni vhodné šaty, boty a ladící doplňky. Co když ale divadla nenavštěvujete a velkým společenským akcím se vyhýbáte? Co když se najednou objeví nečekaná firemní akce nebo neodbytné pozvání? Ačkoli by každá oficiální pozvánka měla obsahovat předepsaný (nebo doporučený) DRESS CODE, většina pořadatelů tuto informaci zapomíná připsat nebo ji opomíjí úplně. Jak se s tím elegantně vypořádat a nesklidit pohoršené pohledy? Použijte alespoň základní (polo-formální) dress code!

 

Semi formal dress code

Každý muž by měl mít tzv. "v záloze" alespoň jeden oblek. Černý nebo tmavě modrý, dobře padnoucí, vhodný k mnoha příležitostem. Dá se kombinovat s velkým množstvím různě barevných košil, sázkou na jistotu je určitě klasická bílá nebo černá obleková košile. Rozhodně nezapomínejte ani na kravaty a motýlky. Kravata je vhodná k méně formálním příležitostem, naopak motýlek se hodí k významným akcím.

 

Malá černá jistota

Říká se, že by každá žena měla mít v šatníku alespoň jedny „malé černé“. Sáhnete-li po černých šatech nemůžete se splést. Jsou neutrální, přiměřeně slavnostní a stále módní. Stačí hladké černé šaty doplnit decentním psaníčkem, vhodně zvolenými šperky a lodičkami na přiměřeně vysokém podpatku. Nestárnoucí klasiku dnes vystřídaly koktejlové šaty různých střihů. Výhodou je, že si v tak široké škále možností vybere každá žena podle svého vkusu i potřeby. Světlé typy a blondýnky sáhnou po tmavých šatech a výrazných barvách, naopak tmavovlasým ženám sluší pastelové barvy. Při výběru šatů je vhodné vyhnout se příliš pestrým vzorům. Šaty stačí doplnit jednoduchými jednobarevnými lodičkami a psaníčkem. Nemáte-li zrovna ve skříni šaty, pořiďte si alespoň jednoduchou černou sukni v délce lehce pod kolena. Přidejte k ní elegantní overal, svetřík nebo barevnou košili a outfit ozvláštněte výraznou bižuterií. Starším dámám nesmí v šatníku chybět elegantní kostýmek, který se hodí k mnoha příležitostem.

 

Pokud tedy hodláte zavítat do Národního divadla, věnujte pozornost svým šatům a přihlédněte třeba k mému dress code manuálu. Džíny do divadla nepatří!

Atinka

blogerka Magiclistu

Jsem studentka gymnázia, kytaristka, vᚹnivá čtenářka, tak trošchu spisovatelka a tak trošku snílek. Mezi mé koníčky patří tanec, hudba, filmy i seriály, blogování a samozřejmě chatování. Máte-li zájem, napiššte mi.


Martina Hrubá  Uživatel je offline   před 7 roky 0 0
Do takových "velkých" divadel se to opravdu nehodí, ale nikdo nemůžeme vědět, proč daný muž takhle oblečen do divadla šel. Třeba ho pozval na poslední chvíli nějaký kamarád, nebo nemá etiku, to už ví jen on....Podle mě, dobrá poznámka od záloze černých šatků ve skříni, které by neměly chybět u žádné ženy "kdyby náhodou", sama jedny takové mám, ale do divadel nechodím vůbec.Komentovat mohou pouze přihlášení uživatelé.

Přejít do archivu článků